Z radością informujemy, że uczniowie klasy VII: Karolina CZERWIŃSKA, Łucja CZERWIAK i Jakub KRZEPKOWSKI otrzymali podziękowanie za udział w III edycji konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Województwa Świętokrzyskiego”. Konkurs organizowany był przez Zespół Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych w Kielcach i skierowany do uczniów klas V–VIII szkół podstawowych z terenu województwa świętokrzyskiego.
Głównym celem wydarzenia było rozbudzenie wśród młodzieży pasji do przyrody, szacunku dla środowiska naturalnego oraz poszerzenie wiedzy na temat różnorodności, bogactwa i piękna parków krajobrazowych naszego regionu. Uczniowie mieli okazję wykazać się wiedzą przyrodniczą i geograficzną, a także poznać ciekawe informacje o faunie , florze oraz walorach krajobrazowych parków objętych ochroną.
Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego inspirującego przedsięwzięcia. Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki za kolejne osiągnięcia
Zakończyła się kolejna VI edycja ogólnopolskiego konkursu matematyczno-informatycznego InstaLogik 2024/2025, skierowanego do uczniów klas 4–8 szkół podstawowych. Konkurs, który odbywał się w całości online, cieszył się dużym zainteresowaniem – wielu młodych miłośników logiki i programowania zmierzyło się z ciekawymi i rozwijającymi zadaniami! Uczniowie samodzielnie rozwiązywali zagadki logiczne oraz proste zadania programistyczne, które wprowadzały ich w świat kodowania i rozwijały umiejętność algorytmicznego myślenia. Organizatorami wydarzenia byli Placówka Edukacji Informatyczno-Matematycznej InstaKod oraz Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.
Nasz szkołę reprezentowali uczniowie z dwóch klas.
KLASA
Lena Przygodzka i Aleksander Żarnowiecki – najlepszy wynik w gminie Morawica
Mateusz Gołuch – uczestnik I etapu
KLASA
Jakub Krzepkowski – najlepszy wynik w gminie Morawica
Łucja Czerwiak, Karolina Czerwińska i Karol Lesiak – drugi wynik w gminie Morawica
Artur Zawadzki - uczestnik I etapu
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów
Do zobaczenia w kolejnej edycji
W dniu 3 marca w naszej szkole odbyły się wyjątkowe warsztaty z cyklu „Fizyka dla Smyka”. Gościliśmy Pana Pytalskiego, który przygotował dla nas niesamowitą lekcję na temat „Iskierek i błyskawic” – czyli elektryczności w praktyce!
Już od pierwszych minut było wiadomo, że czeka nas coś niezwykłego. Pan Pytalski z wielkim entuzjazmem opowiadał o tym, czym są ładunki elektryczne, jak powstają iskry, skąd biorą się pioruny oraz jakie prawa fizyki rządzą tymi zjawiskami. Wszystko było wytłumaczone w prosty i ciekawy sposób, z humorem i przykładami z życia codziennego.
Największe wrażenie zrobiła na nas maszyna elektrostatyczna. Dzięki niej mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak powstaje napięcie elektryczne i jak dochodzi do przeskoku iskry. Nie zabrakło też innych eksperymentów. Wszystkie doświadczenia były nie tylko efektowne, ale przede wszystkim bardzo edukacyjne. Wszyscy zgodnie przyznaliśmy, że fizyka potrafi być naprawdę fascynująca!
Serdecznie dziękujemy Panu Pytalskiemu za niezwykle ciekawe i inspirujące warsztaty.
21 marca, dzieci z naszej szkoły powitały wiosnę w tradycyjny sposób. Uczniowie, pod opieką nauczycieli, wyruszyli w kolorowym pochodzie w stronę pobliskiego strumyka. Uczniowie przygotowali kukłę, wykonaną z ekologicznych materiałów – słomy, bibuły i kolorowych wstążek. Wspólnie nieśli ją przez wieś, śpiewając wiosenne piosenki, które miały przywołać słońce i zieloną trawę. Gdy dotarli nad wodę, dzieci uroczyście pożegnały zimę, wrzucając Marzannę do strumyka. Symboliczne topienie kukły wywołało wiele emocji i radości. Potem uczniowie rozmawiali o zmianach zachodzących w przyrodzie i szukali pierwszych oznak wiosny – bazi, kwiatów, zielonych pąków liści.
Pierwszy dzień wiosny był pełen uśmiechu, zabawy i nauki. Dzieci z entuzjazmem pożegnały zimę i z jeszcze większą radością powitały nadchodzącą wiosnę!
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom" 2025
W piątek, 21 marca br. w Samorządowym Centrum Kultury w Morawicy odbyły się eliminacje na szczeblu gminnym do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Naszą szkołę reprezentowali: Nikodem Lisowski (kl. 1), Łucja Czerwiak (kl. 7) i Jakub Krzepkowski (kl. 7). Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej.
Uczniom serdecznie gratulujemy odwagi zaangażowania i chęci zmierzenia się z wyzwaniem! Dziękujemy Wam za to, że godnie reprezentowaliście naszą szkołę – jesteśmy z Was ogromnie dumni!Brawo za każdy krok, który zrobiliście na drodze do rozwoju!
Serdecznie dziękujemy Tacie Nikodema, Dawidowi Lisowskiemu za przywiezienie uczestnika na miejsce oraz sprawowanie opieki w trakcie wydarzenia.
W piątek, 21 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w powitaniu wiosny nad zalewem w Morawicy Był barwny korowód, a także tradycyjne topienie marzann. Dziękujemy rodzicom za pomoc przy organizacji wydarzenia
18 marca uczniowie klasy VIII mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w edukacyjno-zawodowym wydarzeniu „Fach w ręku – to się opłaca”, które odbyło się w Centrum Konferencyjnym Targów Kielce. Wybór kierunku kształcenia to jeden z najważniejszych kroków w rozwoju młodego człowieka, dlatego tak istotne jest, aby podjąć go świadomie i w zgodzie z własnymi predyspozycjami oraz zainteresowaniami.
Wyjazd na targi był dla ósmoklasistów cennym doświadczeniem. Zdobyte informacje i porady uczniów poszczególnych szkół z pewnością ułatwią im dokonanie trafnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia, a tym samym pomogą w realizacji przyszłych planów zawodowych.
18 marca uczeń klasy VIII Alan Brzozowski reprezentował naszą szkołę podczas konkursu JĘZYKA ANGIELSKIEGO „ MINI OLIMPIADA”. Alan wziął udział w pierwszym pisemnym etapie, który odbył się w VI Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego
Dziś w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Matematyki ( marca) oraz Dzień Liczby Pi ( marca)! W oparciu o prezentację zamieszczoną na stronie e-math.pl uczniowie wzięli udział w matematycznych wyzwaniach, łącząc naukę z dobrą zabawą. Celem wydarzenia było zaprezentowanie matematyki w przystępny, ciekawy i angażujący sposób. Zadania skupiały się na praktycznym wykorzystaniu matematyki i pobudzaniu wyobraźni uczniów. Uczniowie mogli przekonać się, że matematyka jest wszechobecna w życiu codziennym i może być źródłem dobrej zabawy. Dziękujemy wszystkim za udział.
Spotkanie z regionalistą, Panem KONRADEM MAJEM - Przedstawicielem Archiwum Państwowego w Kielcach.W dniu 7️⃣ marca naszą szkołę odwiedził Pan Konrad Maj. Podzielił się on swoją wiedzą na temat bitwy pancernej z 13 stycznia 1945 roku, która miała miejsce na terenie Lisowa. Pasja i zaangażowanie Pana Konrada pozwoliły uczniom nie tylko poznać przebieg historycznych wydarzeń, lecz również „dotknąć historii” 🪖w sposób wyjątkowo interesujący. Jesteśmy wdzięczni🤍❤️że zechciał Pan zainspirować młode pokolenie do samodzielnego odkrywania przeszłości. Mamy nadzieję, że będzie Pan do nas wracał przy okazji kolejnych rocznic. Jeszcze raz dziękujemy za Pańską obecność i liczymy na dalszą współpracę👏👏👏.
Dziś w naszej szkole odbył się pokaz grupy „Zaelektryzowani”, który dostarczył uczestnikom mnóstwo emocji i wiedzy. Już na samym początku dało się wyczuć entuzjazm prowadzącego – widać było, że nauka to dla niego nie tylko praca, lecz także wielka pasja.
Podczas pokazu szczególne emocje wzbudziły eksperymenty z różnymi gazami i ogniem. Zaczęło się od zabawy z helem – uczestnicy dowiedzieli się, dlaczego ten lekki gaz unosi balony i w jaki sposób zmienia barwę głosu. Prowadzący w zabawny sposób pokazywał, jak niewielka dawka helu wystarczy, by na chwilę brzmieć jak kreskówkowa postać.
Kolejną atrakcją okazały się doświadczenia z propanem i płomieniami. W trakcie efektownego pokazu ognia prowadzący, dzięki specjalnym środkom ostrożności, podpalił dłonie dwójki dzieci, zanurzoną uprzednio w ochronnej pianie wypełnionej gazem. Chociaż wyglądało to spektakularnie, wszystko odbyło się w sposób kontrolowany i bezpieczny. Uczniowie mogli w ten sposób przekonać się, że choć ogień potrafi być groźny, znajomość zasad chemii i fizyki pozwala wykorzystywać go w zaskakujący, a zarazem bezpieczny sposób.
Największe wrażenie wywarł jednak pokaz z ciekłym azotem. Prowadzący zaprezentował, jak w ekstremalnie niskiej temperaturze można w kilka sekund zamrozić różne przedmioty. Uczniowie byli pod wrażeniem, gdy zobaczyli, jak elastyczna butelka i balon stają się kruche jak szkło i pękają. Przy okazji przypomniano też zasady bezpieczeństwa związane z tak niskimi temperaturami.
Cały pokaz został przeprowadzony z dbałością o bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę, a uczestnicy mogli jednocześnie dobrze się bawić i poszerzać swoją wiedzę na temat fizyki i chemii. #Zaelektryzowani Serdecznie dziękujemy
💲SREBRNA SZKOŁA EDUKACJI EKONOMICZNEJ💲Z ogromną radością informujemy, że nasza szkoła została uhonorowana Certyfikatem 🏅 „Srebrna Szkoła Edukacji Ekonomicznej”. To wyróżnienie dla klasy II i III przyznała Staropolska Akademia Nauk Stosowanych w Kielcach. Nagroda ta potwierdza zaangażowanie oraz wysoki poziom działań edukacyjnych prowadzonych w ramach projektu „Staropolska Akademia Ekonomiczna dla Najmłodszych”, realizowanego w Roku Edukacji Ekonomicznej. Jesteśmy dumni, że poprzez aktywny udział w kształceniu ekonomicznym💷💶💵💴, przyczyniamy się do rozwoju wiedzy i umiejętności uczniów w tak ważnym obszarze, jakim jest ekonomia 👏👏👏.
1.Rodzice dzieci uczęszczających do Oddziału Przedszkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej w Lisowie w roku szkolnym 2025/26 składają na kolejny rok szkolny odpowiednio:
- deklarację o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego w tym oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej- w terminie od 3 marca do 21 marca 2025 r. do godz.15.00.
- wniosek o przyjęcie do klasy pierwszej w tej szkole podstawowej w terminie od dnia 3 marca do dnia 21 marca 2025 r. do godziny 15.00.
2. Wnioski o przyjęcie do Oddziału Przedszkolnego oraz do klasy pierwszej w Publicznej Szkole Podstawowej w Lisowie na rok szkolny 2025/26 należy złożyć w terminie od dnia 3 marca do dnia 22 marca 2025 r. do godziny 15.00.
W/w wnioski są do pobrania w szkole oraz na stronie internetowej szkoły.
Należy je złożyć w Oddziale Przedszkolnym lubu dyrektora szkoły.
Wyróżnienie dla LENY PRZYGODZKIEJ, W dniu 25 lutego odbył się finał konkursu pod nazwą “Przez sport do sukcesu – 60-lecie KS Iskry Kielce” dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Kielc oraz powiatu kieleckiego. Jego celem było m.in. rozwijanie wiedzy na temat historii i osiągnięć Kielc, pogłębianie wiedzy na temat rozwoju gospodarczego miasta, docenianie znaczenia rozwoju kultury fizycznej dla tożsamości społecznej mieszkańców Kielc na przestrzeni lat, propagowanie idei współpracy zespołowej i współzawodnictwa w duchu fair play wśród dzieci i młodzieży, propagowanie znaczenia sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej dla zdrowia dzieci i młodzieży. Uczestnicy przygotowali m.in. projekty graficzne znaczka pocztowego (klasy 1–3) oraz szalika kibica (klasy 4–8), z możliwością wprowadzenia najlepszych prac do produkcji.
Miło nam poinformować, że Lena Przygodzka (uczennica klasa VI) otrzymała wyróżnienie za kreatywny projekt szalika, znakomicie łączący sportowe tradycje Iskry Kielce z nowoczesną estetyką. Został on doceniony spośród 150 projektów szalików
Lena otrzymała też na forum szkoły gratulacje z rąk Pani Dyrektor.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy i Lenka życzymy dalszych sukcesów
W ramach projektu edukacyjnego kieleckiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w dniu 27.02.2025 dla uczniów z klas IV – VIII została zorganizowana lekcja pt. „Dbam o siebie”. Tematyka dotyczyła zdrowego stylu życia. Uczniowie poznali definicję zdrowia wg WHO i dowiedzieli się, jakie czynniki (m.in. dieta, ruch, odpowiednia higiena) wpływają na ich dobre samopoczucie. Prowadzący omówił zasady profilaktyki – od regularnych badań i szczepień (np. przeciw HPV), po zapobieganie chorobom poprzez aktywność fizyczną oraz zbilansowaną dietę. Najważniejsze jest prowadzenie zdrowego stylu życia. I takie było przesłanie projektu
WARSZTATY Z WYKORZYSTANIEM WIRTUALNEJ RZECZYWISTOŚCI
W dniu 7 lutego klasa i uczestniczyła w warsztatach „Widzę siebie w tym zawodzie” przeprowadzonych przez doradców zawodowych z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Kielcach. Podczas zajęć dzieci zostały zapoznane z tendencjami opisującymi lokalny i krajowy rynek pracy, korzyściami wynikającymi z wyboru kierunku kształcenia oraz z zawodami przyszłości i deficytowymi. Dzięki zastosowaniu gogli VR, uczniowie poznawali zadania i czynności wykonywane w określonych zawodach i obserwowali przedstawicieli zawodów w naturalnym środowisku pracy
Dzień Babci i Dzień Dziadka to jedne z piękniejszych dni w roku. Te szczególne dni w kalendarzu kojarzone są z szacunkiem, ciepłem, dzieciństwem i podziękowaniami.
Babcia i Dziadek to bez wątpienia bardzo ważne osoby w naszym życiu. Ich święto obchodzimy w styczniu, pełnym chłodnych, szarych dni, jednak urok jaki niesie ze sobą wprowadza wszystkich w magiczny nastrój. W tych niezwykłych dniach Babcie i Dziadkowie otrzymują od swoich bliskich wyjątkowe dowody miłości, sprawiające im ogromną przyjemność. W związku z powyższym w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia dla Babć i Dziadków zorganizowana z okazji Ich święta.
Dziękuję radzie rodziców i rodzicom, którzy pomogli w zorganizowaniu tej uroczystości i przygotowali poczęstunek